wtorek, 19 października 2010

Jak inwestować w biotechnologię?

źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Tulipomania

Czy zastanawiałeś (-aś) się kiedyś jakie jeszcze bańki spekulacyjne mogą pojawić się w najbliższej przyszłości. W historii do najsłynniejszych wydarzeń o takim charakterze zaliczyć możemy tulipanomanię, notowania akcji Kompani Mórz Południowych i Kompani Missisipi, manię kolejową, bańkę akcyjną w latach 20 XX w., wzrost cen nieruchomości i akcji pod koniec lat 80 w Japonii, a ostatnio bańkę internetową w 2000 roku i bańkę na rynku nieruchomości, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale także w Hiszpanii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Australii.

wtorek, 12 października 2010

W jakie obligacje korporacyjne inwestować?

Obligacje korporacyjne notowane na rynku Catalyst stają się coraz bardziej popularne. Informacje na ich temat pojawiają się na wielu blogach finansowych. Warto jednak przypomnieć, że te papiery wartościowe są zdecydowanie bardziej ryzykowne, niż obligacje komunalne czy obligacje skarbu państwa. Przekonali się o tym w czasie ostatniego kryzysu klienci Raiffeisena, którzy zainwestowali w obligacje firmy Semax, a miesiąc po zakończeniu przez bank sprzedaży firma złożyła wniosek o upadłość. Również spektakularne spadki w wycenach "podobno" bezpiecznych funduszy pieniężnych spowodowane były upadkiem firm, których obligacje znajdowały się w portfelach inwestycyjnych tych funduszy. Jak w takim razie ograniczyć ryzyko takich inwestycji skoro nawet profesjonalni zarządzający popełniają błędy?

poniedziałek, 4 października 2010

Co nowego w obligacjach skarbowych - październik 2010?

Rys. Hanna Pyrzyńska-Piłat (źródło: http://gospodarka.gazeta.pl/pieniadze)

Na rynku nie widać na razie jakiś większych zmian oprocentowania lokat bankowych i rachunków oszczędnościowych. Również Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na razie na podwyżkę stóp procentowych, chociaż niektórzy ekonomiści uważają , że takie działania mogą zostać podjęte przez Radę jeszcze w tym roku.
A jakie są najnowsze zmiany w ofercie detalicznych obligacji skarbowych, o których szerzej pisałem tutaj