środa, 2 marca 2011

Co nowego w obligacjach skarbowych - marzec 2011?

źródło: http://www.scripex.com/

Pomimo znacznego wzrostu inflacji (w styczniu do 3,8 %) Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła dziś stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Następna podwyżka czeka nas jednak najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu RPP.
A jak wygląda aktualna oferta obligacji Skarbu Państwa?Po znacznym wzroście oprocentowania w lutym na razie nie widać dalszych zmian. Ciągle najatrakcyjniejsze, ze względu na wysoką marżę, są obligacje dziesięcioletnie, pod warunkiem jednak że myślimy o inwestowaniu długoterminowym. W przypadku krótszego horyzontu inwestycyjnego można rozważyć zakup obligacji czteroletnich.
Perspektywa likwidacji w lipcu lokat antybelkowych sprawia, że pokonanie inflacji przy pomocy instrumentów bezpiecznych takich jak lokaty będzie coraz trudniejsze. Jednocześnie takie zmiany znacznie zwiększą atrakcyjność obligacji skarbowych względem lokat. Być może o to właśnie chodziło Ministerstwu Finansów. W ten sposób większa część naszego społeczeństwa będzie zainteresowana tymi instrumentami dłużnymi. Wzrost atrakcyjności obligacji dla przeciętnego polaka może sprawić, że nasze potrzeby pożyczkowe będą w większym stopniu finansowane na rynku wewnętrznym, a nie poprzez  bardziej niebezpieczne z punktu widzenia przyszłej obsługi zadłużenia, obligacje nominowane w walutach obcych.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...