środa, 23 marca 2011

Jaka będzie cena srebra na koniec 2011 roku?

źródło: http://www.e-numizmatyka.pl/portal/

W listopadzie 2010 roku zastanawialiśmy się jaka będzie cena złota na koniec 2011 roku. Zapraszam do wzięcia udziału w kolejnej ankiecie, tym razem spróbujmy przewidzieć cenę srebra na koniec tego roku. Wśród tzw. specjalistów opinie są wyraźnie bycze (1, 2), jeśli miałoby być tak kolorowo to wystarczy tylko kupić ten metal i liczyć zyski.
W jaki sposób można zainwestować w srebro?
Ze względu na jego cenę za uncję (31,1 g) - 103 PLN nie wydaje mi się zbyt rozsądne kupowanie srebra fizycznego. 10 tys. złotych w tym przypadku to prawie 3 kg srebra. Takie monety są oferowane przez niektóre sklepy internetowe. Jednak zakup srebra fizycznego jest w mniejszym stopniu opłacalny niż złota, bo oprócz marży musimy także zapłacić podatek VAT. W ten sposób uncja srebra może kosztować nas nawet 146 złotych (1 kg moneta - 4564 PLN cena na e-numizmatyce). Alternatywą mogą być kontrakty na srebro notowane na wielu platformach transakcyjnych (bossafx, tms brokers, xtb) lub certyfikaty inwestycyjne Raiffeisen Centrobank AG ( skrót RCSILAOPEN). 
W przypadku kontraktów występuje duża dźwignia finansowa i bardzo łatwo w czasie spekulacji ponieść straty przewyższające nawet nasz kapitał początkowy. Zdecydowanie mniej ryzykowne są wspomniane wyżej certyfikaty, które notowane są na GPW i przez to są łatwo dostępne dla każdego posiadającego nawet najprostszy rachunek maklerski.
Na wykresie porównującym cenę srebra (XAGUSD) i złota (XAUUSD) w ciągu roku widać wyraźnie jak dynamiczne były ostatnie wzrosty.Nie wiem czy akurat teraz jest najlepszy moment na kupno tego metalu. Chyba rozsądniej byłoby poczekać na jakąś korektę, ale przy tak rozgrzanym rynku nie wiadomo kiedy ona nastąpi.
Pamiętać przy tym należy, że cena srebra w PLN zależna jest od kursu naszej waluty względem dolara, bo to w tej walucie na rynku światowym wycenia się ten kruszec.


1 komentarz:

  1. Dziękuję za udział w ankiecie, najwięcej głosujących typuje, że cena srebra na koniec roku osiągnie wartość od 52 do 56 dolarów. Tak więc wśród czytelników także dominują bycze nastroje odnośnie tego kruszcu.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...