poniedziałek, 15 lutego 2016

Obligacje skarbowe - luty 2016


Kilka dni temu Główny Urząd Statystyczny poinformował, że deflacja w Polsce w dalszym ciągu nie odpuszcza i ceny w styczniu spadły odpowiednio o 0,7% w porównaniu z pierwszym miesiącem 2015 roku i o 0,4% w odniesieniu do grudnia ubiegłego roku. Co ciekawe tempo spadku cen było większe niż prognozowali ekonomiści. Trudno w tych warunkach oczekiwać w najbliższym czasie podwyżki stóp procentowych. Osoby szukające bezpiecznych produktów finansowych są więc skazane na nisko oprocentowane lokaty i konta oszczędnościowe. A jak w tych warunkach wygląda oferta obligacji skarbowych?


Jak widać w załączonym zestawianiu oferta obligacji skarbowych nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Oprocentowanie wynosi od 2 do 2,5% i jest porównywalne z lokatami bankowymi. Niestety w przypadku obligacji cztero- i dziesięcioletnich takie warunki występują tylko w pierwszym okresie odsetkowym, później marże są zdecydowanie mniej atrakcyjne, a przy utrzymującej się dalej deflacji ostateczne oprocentowanie będzie po prostu równało się marży zapisanej w liście emisyjnym.


2 komentarze:

  1. Ciekawy artykuł, dzięki! Ja staram się możliwie zoptymalizować koszty ponoszone przez moją firmę, między innymi poprzez uslugi ksiegowe - ifirma prowadzi je absolutnie bez zarzutu, a cenowo wychodzi świetnie. Polecam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Też włąśnie zastanawiam się nad jakąś inwestycja dla siebie i pierwsze co przyszło mi do głowy to takie https://viennalife.pl/strefa-inwestowania/platforma-funduszy fundusze. Waszym zdaniem to dobry pomyeł?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...