czwartek, 19 lipca 2012

Co z tym złotem?

http://www.flickr.com/photos/11139043@N00/1439804758/sizes/m/in/photostream/
Złoto przez wielu inwestorów uważane jest za jedyną bezpieczną inwestycję w tych trudnych i nieprzewidywalnych czasach. Jednak wiele osób kupując złoto w postaci fizycznej bądź wirtualnej nie zdaje sobie sprawy, że wahania cen na rynku metali szlachetnych mogą być bardzo duże i w skrajnych przypadkach sięgać nawet kilkunastu procent dziennie. Czy warto w takim razie kupować złoto skoro i tu sytuacja jest niepewna?

Kiedy spojrzymy na wykres ceny złota w dolarach amerykańskich to widzimy wyraźnie, że mamy teraz do czynienia z dużą korektą.


Cena złota od swojego szczytu zmniejszyła się o prawie 20%. Niektórzy wykorzystują ten moment do kupna, inni z kolei widzą początki odwrócenia wieloletniego trendu wzrostowego.
Wystarczy jednak trochę zwiększyć skalę czasową (do 5 lat) i okazuje się, że takie, a nawet większe korekty, miały już miejsce.


W 2008 roku cena złota spadła o ponad 30%. Wzrosty zaczęły się po wybuchu afery związanej z Lehman Brothers. Nie chcę na siłę szukać analogii, ale być może mamy teraz do czynienia z kolejną ciszą przed dużą burzą.

Nas jednak i tak zdecydowanie bardziej interesuje wycena złota w naszej rodzimej walucie, a tu od 11 miesięcy mamy konsolidację cen w zakresie od 5100 do 5900 za uncję.


W grudniu, wśród moich czytelników, nastroje były wyraźnie bycze i najwięcej osób uważało, że pod koniec 2012 roku ceny będą się kształtować na poziomie od 1801 do 2000 dolarów za uncję. Jak na razie sporo do tego poziomu brakuje, ale duża zmienność na tym rynku nie pozwala wykluczyć takiej możliwości.

Ja niezmiennie i w dalszym ciągu utrzymuje, że warto trzymać od 5 do 10% swoich oszczędności w złocie fizycznym. Obecnie w internecie spotkać można bardzo wiele serwisów www oferujących zakup tego metalu.

Tu też trzeba bardzo uważać i nie wybierać ofert, które są podejrzanie korzystne. Jak pokazały doświadczenia wielu allegrowiczów kupno bezpiecznego złota może być bardzo niebezpieczne. W takich warunkach warto robić zakupy w renomowanych sklepach numizmatycznych lub w firmach, które oferują możliwość dokonywania płatności przy odbiorze.

Nie polecam oczywiście inwestowania swoich oszczędności w firmy, które oferują różnego rodzaju lokaty oparte na złocie. Najbardziej znana z nich powoli chyba zaczyna mieć kłopoty. Nawet opublikowanie w ostatnich dniach wspaniałych danych finansowych nie uspokoiło Komisji Nadzoru Finansowego. Po prostu aktualna i rzeczywista wartość spółki ma niewiele wspólnego z danymi historycznymi.

4 komentarze:

 1. Sądzę że już niedługo zobaczymy wzrosty na złocie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Też tak myślę, chociaż nie planuje jakiś większych zakupów.

  OdpowiedzUsuń
 3. A powiedzcie mi – może wiecie – jakie są teraz ceny złota w skupie ? I jak ceny w skupie mają się do cen sprzedaży złota w mennicach? Te wahania się jakoś odzwierciedlają?

  OdpowiedzUsuń
 4. Aktualny kurs złota w naszej walucie najlepiej sprawdzać na stronach NBP

  http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/kursy/zloto.html

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...