środa, 7 maja 2014

Bezpieczny wybór produktów finansowych

www.flickr.com/photos/joanet/
Każdy rozsądny człowiek, który planuje skorzystanie z jakiegokolwiek produktu finansowego, zadaje sobie pytania: Czy wybrany produkt jest bezpieczny? Czy instytucja, z którą podpisujemy umowę jest uczciwa i solidna?

Na rynku finansowym czekają na nas oferty różnych instytucji finansowych, takich jak banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe, które prześcigają się w tworzeniu promocji, mających na celu przyciągnięcie klientów. Nie możemy jednak dać się ponieść emocjom i skusić na coś, czego potem będziemy żałować. Zanim podejmiemy decyzję o związaniu naszych spraw finansowych z jakąkolwiek instytucją, prześwietlmy daną instytucję pod kątem naszego bezpieczeństwa.

Inwestycje

Jeśli chcemy zainwestować konkretny kapitał, nie przeznaczajmy jego całości na jeden produkt finansowy. W przypadku inwestycji w akcje lub fundusze inwestycyjne, które zaliczają się do inwestycji o wyższym poziomie ryzyka możemy na przykład stracić ze względu na zmianę poziomu cen. Warto więc zdecydować się na tak zwaną dywersyfikację portfela inwestycyjnego, czyli wybór kilku produktów finansowych różnego rodzaju. Za połowę przeznaczonej na inwestowanie kwoty możemy kupić jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego akcyjnego, natomiast za pozostałą sumę możemy kupić obligacje skarbowe oraz wpłacić jej cześć na lokatę. Co prawda mniej się w ten sposób zarobi, ale też ryzyko strat jest znacznie mniejsze.

Pożyczki i kredyty

Bezpieczeństwo finansowe to również rozsądek podczas zaciągania kredytów i pożyczek. Powinniśmy więc starać się nie żyć ciągle na kredyt, co stabilności finansowej niestety nie sprzyja. Starajmy się więc nie brać kredytu, kiedy nie jest to konieczne, ani też nie wpadać w kilka kredytów na raz.

Zdarzają się jednak nieplanowane wydatki, których nie możemy odsuwać na później. Jeśli mamy oszczędności, z których możemy w kryzysowej sytuacji skorzystać, problem jest rozwiązany. Jeśli nie mamy takich możliwości – zastanawiamy się nad tym, jak w danym momencie pozyskać dodatkowe pieniądze. Rozwiązaniem może okazać się pożyczka. Gdy w rachubę nie wchodzi kredyt w banku czy też pożyczka od znajomych lub rodziny, większość Polaków decyduje się na pożyczkę pozabankową, której atutem są zredukowane do minimum formalności, gwarantujące szybką decyzję kredytową i otrzymanie pieniędzy jeszcze tego samego dnia.

Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając instytucję finansową?

1. Wiarygodność.

Sprawdźmy, czy firma prowadzi jawną działalność, jako zarejestrowany podmiot. Przyjrzyjmy się, jak długo działa na polskim rynku, czy jest częścią większej grupy finansowej o dużej renomie.

2. Przejrzyste zasady.

Firma, która nie ma nic do ukrycia, zamieszcza warunki skorzystania z jej oferty nie tylko w umowie z klientem, ale także na stronie internetowej. Znajdziemy tam na przykład tabele opłat czy też kalkulatory, które indywidualnie wyliczą nam wszystkie opłaty.

3. Umowy zgodne z prawem polskim.

Solidna firma z prawdziwego zdarzenia sporządza wyłącznie zgodne z polskim prawem umowy i dba o dane osobowe według wytycznych GIODO. Nie znajdziemy w dokumentach żadnych sprzecznych z prawem zapisów i klauzul.

4. Pomoc ze strony doradców z infolinii.

Solidna instytucja chętnie służy pomocą w przypadku pytań i wątpliwości. Zwykle jest to stacjonarne lub telefoniczne biuro obsługi klienta, na przykład infolinia. Profesjonalni konsultanci i doradcy udzielą wszystkich wymaganych przez nas informacji.

W przypadku pożyczek chwilówek przykładem firmy spełniającej powyższe kryteria jest OK Money Poland, która przyłączyła się do prowadzonej w mediach akcji informacyjnej "Sprawdź zanim podpiszesz". Jej celem jest rozpowszechnienie informacji na temat odpowiedzialnego i rozsądnego zaciągania zobowiązań finansowych.

6 komentarzy:

 1. Wspaniale, że można nauczyć się inwestowania :) Ja osobiście wspomagam się też stroną http://www.permanent.cba.pl, która jest wspaniałym doradcą i motywatorem :) To okropne, że ludzie boją się bogacić, choć przecież nie mają nic do stracenia. Boją się… a może im się nie chce? Tym bardziej cieszę się, że ze wszystkich stron docierają do mnie sygnały od osób, od których tyle mogę się nauczyć! Sama jestem studentką i mam już serdecznie dość siedzenia na garnuszku rodziców…

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobry wpis i dużo ciekawych i przydatnych informacji . Cały czas się tego uczę pod opieką takich fachowców. http://blueoak.pl/uslugi/wyceny_przedsiebiorstw Sama nie umiałam rozkręcić się na tyle by wiedzieć w co warto, a w co nie warto inwestować. Serdecznie polecam korzystanie z tego typu usług, którzy dopiero zaczynają przygodę z giełdą. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Uczę się, w jaki sposób legalnie i bezpiecznie inwestować. Swoich sił próbuję w obrocie obcą walutą. Dzięki stronom jak [url=http://twojedolary.pl/]blog finansowy[/url] zdobywam wiedzę jak kupować, jak zaoszczędzić, czy warto korzystać z promocji itp.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uważam, że prócz tego, warto jako formę inwestycji uznać również inwestowanie we własny rozwój. Jeśli przykładowo rozważamy założenie biznesu, świetną inwestycją będą kursy, szkolenia, dzięki którym jeszcze przed procedurą rejestracji działalności będziemy wiedzieli co to kpir, jakie oprogramowanie do firmy wybrać i jak skutecznie oraz tanio rozliczać księgowość.

  OdpowiedzUsuń
 5. A co z pożyczkami? Szczególnie chodzi mi o pożyczki dla zadłużonych z gwarantem które są aktualnie oferowane w wielu bankach czy też instytucjach pozabankowych. Jakie macie opinie na ich temat? Przydałby się osobny wpis na blogu na ich temat.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przydatne wskazówki. Cały czas zgłębiam tematykę finansów i muszę przyznać, że na tym blogu znalazłem już wiele cennych informacji.
  ubezpieczenie chorobowe dobrowolne

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...