środa, 3 lipca 2013

Jak oszczędzać prąd na co dzień – część 1

http://www.flickr.com/photos/mualphachi/
 Z roku na rok nasze wydatki na życie są coraz wyższe. Drożeją nie tylko podstawowe produkty spożywcze, ale również bieżące opłaty za wodę, energię, czy ogrzewanie. Dodatkowo w naszych domach jest coraz więcej urządzeń elektrycznych, przez co rachunki za prąd rosną w szybkim tempie. Warto jednak wiedzieć, że istnieją sposoby na to, aby ograniczyć energię zużywaną przez poszczególne urządzenia, co znacznie obniży nasze rachunki za prąd.

Na co dzień większość z nas nie zwraca uwagi na to, jak często urządzenia w naszych mieszkaniach niepotrzebnie pobierają prąd. W skali roku daje to naprawdę sporą kwotę, którą moglibyśmy przeznaczyć na coś zupełnie innego. Dziś podpowiemy, jak na co dzień oszczędzać prąd i tym samym jak obniżyć nasze rachunki za energię elektryczną.

Jak oszczędzać na sprzęcie AGD?

Urządzenia AGD zużywające prąd to głównie lodówka, chłodziarko-zamrażarka, pralka, czajnik bezprzewodowy, płyta elektryczna, zmywarka, mikrofalówka, wszelkiego rodzaju opiekacze, tostery, gofrownice, czy miksery. Są obecne w każdym mieszkaniu. Chcąc zmniejszyć swoje rachunki nie musisz od razu rezygnować z ciepłej herbaty czy czystych naczyń, jak więc tego dokonać?

Lodówka 
http://www.flickr.com/photos/pittaya/
 
Spośród całej gamy sprzętów AGD, to lodówka pochłania najwięcej energii elektrycznej, zwłaszcza ta posiadająca zamrażarkę, która włączona jest 24 godziny na dobę. Prawidłowe jej użytkowanie sprawia, że pobiega ona mniej prądu do utrzymania wewnątrz odpowiedniej temperatury. Pamiętaj więc, aby:

 • nigdy nie wkładać do lodówki gorących lub ciepłych potraw i produktów,
 • nie przechowywać żywności w metalowych naczyniach i garnkach, lecz zamienić je na plastikowe pojemniki,
 • produkty wyjęte z zamrażarki rozmrażać w lodówce, dzięki czemu będą one oddawać niską temperaturę do jej wnętrza (wówczas będzie ona pobierała mniej energii na chłodzenie),
 • decydując się na zakup nowej lodówki wybierać tę o klasie A+ lub A++ (oznaczenie klas energooszczędnych).

Czajnik elektryczny

Czajnika bezprzewodowego zazwyczaj używamy kilka razy dziennie. Często jednak zdarza się, że robimy to nieoszczędnie i marnujemy sporą ilość prądu każdego dnia. Pamiętaj, aby wlewać do pojemnika tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Nie gotuj pełnego czajnika wody, gdy chcesz zalać jedynie jedną filiżankę herbaty. Często popełnianym błędem jest również kilkakrotne zagotowywanie tej samej wody, gdy zapominamy o włączonym czajniku, a zagotowana woda zdąży już ostygnąć. Wyjście dla zapominalskich może okazać się tradycyjny czajnik z gwizdkiem.

Zmywarka

Na luksus posiadania zmywarki może pozwolić sobie coraz więcej osób. Jej zaletą jest nie tylko oszczędność czasu, ale również wody potrzebnej do umycia danej ilości naczyń. Ponieważ urządzenie to potrzebuje do pracy energii elektrycznej, warto wiedzieć, jak efektywnie je wykorzystywać, aby zużywało jak najmniej prądu. Przede wszystkim pamiętaj, aby włączać zmywarkę tylko wtedy, gdy będzie całkowicie zapełniona. Wykorzystuj również ustawienia ekonomicznych programów dla naczyń o niewielkim stopniu zabrudzenia.


Kuchenka elektryczna

W przypadku dzisiejszego szybkiego trybu życia, nienormowanych godzin zajęć, kuchenka elektryczna jest wykorzystywana stosunkowo często. Proste jedzenie z piekarnika czy zdrowe gotowane na parze dania stanowią podstawę funkcjonowania nowoczesnego człowieka. Chcąc obniżyć zużycie energii na używaniu kuchenki elektrycznej warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

 • używajmy naczyń i patelni, których średnica jest nieco większa od średnicy palnika,
 • gotując wodę w garnku używajmy przykrywki aż do momentu osiągnięcia temperatury wrzenia,
 • posiłki gotujmy w jak najmniejszej ilości wody i sólmy ją dopiero w chwili zagotowania,
 • gotowe dania odgrzewajmy w takiej ilości, jakiej potrzebujemy aktualnie spożyć.
Wszelki drobny sprzęt kuchenny AGD włączajmy do prądu tylko wtedy, gdy faktycznie z niego skorzystamy, a po użyciu wyciągajmy wtyczkę z gniazdka.

 
Pralka 
 
Jeśli chodzi o oszczędzanie energii na korzystaniu z pralki sprawa ma się podobnie, jak w przypadku zmywarki. Należy zatem uruchamiać ją tylko wtedy, gdy masz zapełniony praniem cały bęben. Niezwykle istotna jest znajomość programów pralki i stosowanie ich w odpowiednich przypadkach. Pranie mniej zabrudzone wymaga bowiem krótszego prania w niższej temperaturze i tym samym poboru mniejszej ilości energii.


Chcesz dowiedzieć się jak oszczędzać energię na sprzęcie RTV? W kolejnym artykule, który ukarze się wkrótce podpowiemy Ci co możesz zrobić, aby obniżyć swoje rachunki za prąd.

-->

11 komentarzy:

 1. Ciekawy wpis dotyczący oszczędzania. Posiadam blog o nazwie Jak zainwestowac, i też interesuje sie taką tematyką. Życzę powodzenia i zapraszam na moją strone.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niby rady oczywiste a jednak wielu z nas o tym zapomina. W lodówkę warto już zainwestować żeby miała ++ lub nawet +++. Po co wydawać kasę za prąd

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam kocioł gazowy dwufunkcyjny z inteligentym ogrzewaniem w domu i na tym oszczędzam najbardziej, przez odpowiednie godziny uruchamiania pieca. prawie 100 miesięcznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja oszczędzam np. słuchając muzyki, ponieważ używam do tego głośnika przenośnego, który nie musi być cały czas podpięty do prądu (tylko wtedy, gdy się ładuje). Wydaje mi się, że jest to dobre rozwiązanie, a też dodatkowo fajny gadżet, z którego każdy z Was może sobie skorzystać. Wystarczy, że wejdziecie sobie tylko na stronę https://www.oleole.pl/glosniki-przenosne,_Platinet.bhtml po wszystkie szczegóły i po fajne głośniki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawie napisane. Fajny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie samo oszczędzanie prądu jest jak najbardziej ważne i ja także to robię regularnie. Ogólnie teraz mam bardzo fajną ofertę od https://poprostuenergia.pl/ i na pewno ją zaakceptuję, gdyż ceny prądu strasznie idą w górę a mi zależy na tym aby płacić taniej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
 8. Oczywiście samo korzystanie z prądu jest bardzo wygodne i u mnie w domu można spotkać całą masę różnych urządzeń elektrycznych. Jestem zdania, że bardzo ważną kwestią jest aby cała instalacja elektryczna działała jak należy. Jeśli u mnie coś się popsuje to wtedy dzwonię do http://www.elektryk-krakow.pl/ i elektryk pojawia się u mnie za chwilę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...