http://www.flickr.com/photos/comedynose/ |
Wybierając placówkę, w której chcemy założyć konto osobiste często kierujemy się dostępnością bankomatów w miejscu zamieszkania. Zdarza się jednak, że gdy potrzebujemy pieniędzy, to w zasięgu ręki nagle brakuje bankomatu. Odpowiedzią na tego typu „nagłe przypadki” może okazać się karta płatnicza z usługą cash back, która sprawdza się także w podróży.
Co to jest cash back?
Cash back to usługa, dzięki której możesz wypłacić gotówkę... robiąc zakupy. Posiadając kartę płatniczą z usługą cash back, w trakcie płacenia nią za zakupy możesz wyciągnąć środki ze swojego konta osobistego lub rachunku kredytowego. Z tego typu udogodnienia możesz skorzystać nie tylko w sklepowej kasie, ale także w różnego rodzaju punktach usługowo – handlowych, takich jak apteki, hotele czy stacje benzynowe.
Jak działa cash back?
Podczas płatności kartą należy poinformować sprzedawcę o chęci wypłaty określonej sumy pieniędzy ze swojego konta osobistego. Kwota ta zostanie doliczona do rachunku zakupów. Istotne jest, że z usługi można skorzystać niezależnie od wysokości rachunku za zakupy, chyba, że punkt, w którym robisz zakupy zastrzega sobie możliwość płatności kartą od określonej kwoty.
Uwaga!
Kwota, którą możesz wybrać korzystając z usługi cash back nie może przekroczyć 200 zł. W zależności od instytucji finansowej, w której posiadasz konto i kartę płatniczą, usługa ta może być bezpłatna lub płatna w wysokości ok. 50 gr.
Cash back a money back
Wielu ludzi zamiennie używa określenia cash back z pojęciem money back, zupełnie niesłusznie, bowiem money back to usługa, dzięki której bank lub inny podmiot, w którym posiadasz konto zwraca Ci pewien z góry ustalony procent wszystkich bezgotówkowych transakcji, jakie wykonałeś w danym miesiącu.
„Popularność” cash back
W Polsce usługa cash back funkcjonuje od 2006 roku, jednak jej debiut światowy datowany jest na połowę lat 80. XX wieku. Cash back ogromną popularność zyskało przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i w krajach skandynawskich.
Jaki pokazują kwartalne badania dotyczące kart płatniczych, przeprowadzane przez Narodowy Bank Polski, wartość przeprowadzanych przez Polaków transakcji cash back z roku na rok rośnie. Co więcej, powiększa się także liczba placówek handlowych oferujących wypłatę gotówki podczas płacenia kartą.
Porównując cash back do form wypłaty gotówki, z których większość z nas korzysta na co dzień, czyli bankomatów i kas bankowych, usługa ta nadal nie jest popularna wśród naszych rodaków.
Więcej informacji na temat usługi cash back znajdziesz na http://www.kasystefczyka.pl/poradniki/konta-i-karty/co-to-jest-cash-back
Czemu zawsze jesteśmy do tyłu o kilka lat? W USA w 2008 już czy nawet 06r korzystałem z opcji cash back.
OdpowiedzUsuńZa to z kartami zbliżeniowymi, która tak do końca nie są bezpieczne jesteśmy w ścisłej czołówce.
UsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuń