wtorek, 30 lipca 2013

Współczesna bankowość, czyli co to jest cash back?

http://www.flickr.com/photos/comedynose/
Wraz z rozwojem techniki, rozwija się także rynek bankowości. Często brakuje nam jednak odpowiedniej wiedzy, aby świadomie i w pełni wykorzystywać możliwości jakie daje nam nasza karta płatnicza. Rozwijająca się w Polsce usługa cash back jest jedną z nich.


Wybierając placówkę, w której chcemy założyć konto osobiste często kierujemy się dostępnością bankomatów w miejscu zamieszkania. Zdarza się jednak, że gdy potrzebujemy pieniędzy, to w zasięgu ręki nagle brakuje bankomatu. Odpowiedzią na tego typu „nagłe przypadki” może okazać się karta płatnicza z usługą cash back, która sprawdza się także w podróży.

Co to jest cash back?

Cash back to usługa, dzięki której możesz wypłacić gotówkę... robiąc zakupy. Posiadając kartę płatniczą z usługą cash back, w trakcie płacenia nią za zakupy możesz wyciągnąć środki ze swojego konta osobistego lub rachunku kredytowego. Z tego typu udogodnienia możesz skorzystać nie tylko w sklepowej kasie, ale także w różnego rodzaju punktach usługowo – handlowych, takich jak apteki, hotele czy stacje benzynowe.

Jak działa cash back?

Podczas płatności kartą należy poinformować sprzedawcę o chęci wypłaty określonej sumy pieniędzy ze swojego konta osobistego. Kwota ta zostanie doliczona do rachunku zakupów. Istotne jest, że z usługi można skorzystać niezależnie od wysokości rachunku za zakupy, chyba, że punkt, w którym robisz zakupy zastrzega sobie możliwość płatności kartą od określonej kwoty.

Uwaga!

Kwota, którą możesz wybrać korzystając z usługi cash back nie może przekroczyć 200 zł. W zależności od instytucji finansowej, w której posiadasz konto i kartę płatniczą, usługa ta może być bezpłatna lub płatna w wysokości ok. 50 gr.

Cash back a money back

Wielu ludzi zamiennie używa określenia cash back z pojęciem money back, zupełnie niesłusznie, bowiem money back to usługa, dzięki której bank lub inny podmiot, w którym posiadasz konto zwraca Ci pewien z góry ustalony procent wszystkich bezgotówkowych transakcji, jakie wykonałeś w danym miesiącu.

„Popularność” cash back

W Polsce usługa cash back funkcjonuje od 2006 roku, jednak jej debiut światowy datowany jest na połowę lat 80. XX wieku. Cash back ogromną popularność zyskało przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i w krajach skandynawskich.

Jaki pokazują kwartalne badania dotyczące kart płatniczych, przeprowadzane przez Narodowy Bank Polski, wartość przeprowadzanych przez Polaków transakcji cash back z roku na rok rośnie. Co więcej, powiększa się także liczba placówek handlowych oferujących wypłatę gotówki podczas płacenia kartą.

Porównując cash back do form wypłaty gotówki, z których większość z nas korzysta na co dzień, czyli bankomatów i kas bankowych, usługa ta nadal nie jest popularna wśród naszych rodaków.

Więcej informacji na temat usługi cash back znajdziesz na http://www.kasystefczyka.pl/poradniki/konta-i-karty/co-to-jest-cash-back

-->

3 komentarze:

 1. Czemu zawsze jesteśmy do tyłu o kilka lat? W USA w 2008 już czy nawet 06r korzystałem z opcji cash back.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za to z kartami zbliżeniowymi, która tak do końca nie są bezpieczne jesteśmy w ścisłej czołówce.

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...