poniedziałek, 8 lipca 2013

Jak oszczędzać prąd na co dzień – część 2

http://www.flickr.com/photos/nayukim
Radio, telewizja, Internet i prasa zalewają nas codziennie informacjami o kryzysie i nieciekawej sytuacji gospodarczej na świecie i w naszym kraju. Ogarnięci paniką, zaczynam poszukiwać źródeł oszczędności, by odłożyć trochę grosza na „czarną godzinę”. Większości z nas ciężko jest znaleźć sposób na efektywne oszczędzanie, a rozwiązanie leży w zasięgu ręki.

Oszczędzanie na rachunkach za prąd może i brzmi absurdalnie, ale w kontekście całego roku można uzbierać niezłą sumkę. W poprzedniej części artykułu, podpowiadaliśmy jak używać sprzętu AGD, aby płacić mniejsze rachunki za energię. Dziś z kolei skupimy się na innych rozwiązaniach.

Jak oszczędzać na sprzęcie RTV?

Nasze mieszkania są wyposażone w coraz większą ilość sprzętu RTV. Są to wszelkiego typu telewizory, radioodbiorniki, komputery, drukarki, sprzęty HIFI, itp. Niektóre z nich uruchamiane są każdego dnia przez kilka godzin, co znacznie zwiększa koszty zużycia prądu. Warto jednak wiedzieć, co możesz zrobić, aby ograniczyć ilość pobieranej energii przez sprzęty RTV.

Telewizor


W dzisiejszych czasach niemal każdy ma swoje prywatne „okno na świat”. Telewizor często włączamy zaraz po przyjściu do domu i pozostawiamy w takim stanie do późnego wieczora. Wiele osób zapomina jednak, że przez cały ten czas sprzęt TV pobiera prąd. Jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, warto wyrobić w sobie nawyk wyłączania telewizora, jeśli nic akurat nie oglądasz. Nie każdy też wie, że telewizor w stanie czuwania, czyli tzw. trybie stand-by również zużywa pewną ilość prądu. Wyłączajmy wtyczkę telewizora z gniazdka nie tylko wówczas, gdy wyjeżdżamy na dłużej, ale również w nocy, gdy nie korzystamy z telewizora.


KomputerKomputer stanowi nieodłączny element codziennego życia. Niestety często włączamy go, by sprawdzić jedną rzecz, po czym pozostawiamy w stanie pracy, „bo może za chwilę coś mi się jeszcze przypomni”. Każda minuta pracy komputera, to kolejny pieniądz na naszym rachunku za prąd. Pamiętaj więc, aby wyłączać komputer za każdym razem, gdy wiesz, że przez co najmniej 15 minut nie będziesz z niego korzystać, a także wyciągać wtyczkę z gniazdka, gdy tylko widzisz, że bateria jest już w pełni naładowana. W ten sposób nie tylko uchronisz swoja kieszeń przed wyższymi opłatami za prąd, ale również przedłużysz żywotność baterii do swojego laptopa.


Jak oszczędzać na oświetleniu?

Pierwszym krokiem ku oszczędzaniu na oświetleniu powinien być zakup żarówek energooszczędnych. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy nasze pomieszczenia nie są odpowiednio nasłonecznione w ciągu dnia i musimy je sztucznie doświetlać. Często zdarza się, że światło w naszych mieszkaniach świeci się zupełnie bez potrzeby, powiększając tylko nasz rachunek. Warto wyrobić w sobie nawyk wyłączania światła zawsze, gdy opuszczasz dane pomieszczenie, a także wtedy, gdy możesz je zastąpić światłem dziennym. Tam, gdzie to możliwe, stosuj oświetlenie LED, które jest najbardziej energooszczędne.


Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie prądu w swoim mieszkaniu, to powyższe porady doskonale nam w tym pomogą. Stosując proste rozwiązania możesz w znacznym stopniu zaoszczędzić na rachunkach za energię. Jeśli oszczędności do Ciebie nie przemawiają, pomyśl sobie, jak w prosty sposób możesz przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego i dołączyć do grona EKO – fanów.


Więcej sposobów na oszczędzanie znajdziesz na http://www.czasnafinanse.pl/oszczedzanie/artykuly/oszczednosci-w-zyciu-codziennym

-->

2 komentarze:

  1. Sytuacja jest prosta, wystarczy zainstalować solary na dachu i one będą wspomagały a nieraz nawet zastąpią zasilanie domu. Rachunki mniejsze nawet o 30%. tio sporo

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie na pewno jest kilka różnych form oszczędzania energii, ale chyba też nie do końća na tym to polega. Ja przede wszystkim zmieniłem dostawcę na https://poprostuenergia.pl/ i jestem zdania, że to było najlepsze wyjście z sytuacji.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...