wtorek, 4 września 2012

Obligacje skarbowe - wrzesień 2012

Spowolnienie gospodarcze w Polsce stało się faktem. Spadające inwestycje, przede wszystkim te związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturalnym oraz hamująca konsumpcja sprawiają, że prognozy przyszłorocznego wzrostu PKB są coraz bardziej ostrożne. Do tego dochodzi recesja w wielu krajach eurolandu. W tych warunkach spodziewać możemy się już niedługo obniżek stóp procentowych. Nie jest to zbyt dobra informacja dla osób preferujących najbezpieczniejsze formy lokowania swoich oszczędności. Czy ta sytuacja ma już teraz wpływ na wrześniową ofertę obligacji skarbowych?Jak widać z powyższego zestawienia na razie nie ma prawie żadnych zmian. W dalszym ciągu propozycja Skarbu Państwa jest moim zdaniem bardzo nieatrakcyjna. Dla osób ceniących sobie bezpieczeństwo zdecydowanie polecam zwykłe, krótkoterminowe lokaty bankowe, których oprocentowanie bardzo często przekracza 6%. Wystarczy śledzić aktualne promocje organizowane np. przez Getin Noble Bank.

W tych warunkach może warto zastanowić się nad kupnem niektórych, dobrych spółek dywidendowych np. notowania TPSA po wypłacie dywidendy (jej stopa wynosiła 8,93% brutto) właściwie powróciły już w okolice ceny z dnia, w którym posiadacze akcji uzyskiwali do niej prawo.

Oczywiście inwestowanie nawet w najlepsze spółki dywidendowe wiąże się z dużo większym ryzykiem i może zakończyć się stratą, dlatego też walory takie powinny stanowić tylko część naszego portfela inwestycyjnego.

-->

2 komentarze:

  1. A może by tak zainwestować tutaj: www.numistat.pl ? Podobno złoto, choć teraz jest drogie, wkrótce jeszcze bardziej skoczy w górę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno nie zaszkodzić ulokować 5% swoich oszczędności w złocie fizycznym.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...