piątek, 26 sierpnia 2011

Co wybrać - first czy last minute?


źródło: http://turcja.hmm.pl/
Niedługo zaczyna się mój urlop. W ten weekend wyjeżdżam z rodziną (żona i dwójka dzieci) na wakacje do Turcji. Nigdy nie byłem zwolennikiem zorganizowanych wyjazdów do czasu pojawienia się moich pociech. Teraz wydaję mi się bardziej racjonalne wykupienie wycieczki all inclusive i spokojny odpoczynek na plaży lub przy basenie. Oczywiście w planach mamy trochę zwiedzania, ale nie wiem czy wynajmiemy samochód czy skorzystamy z oferty lokalnych biur podróży.

Mam trochę wyrzutów sumienia, bo wiem że taki sposób spędzania wakacji jest najbardziej szkodliwy dla środowiska i przynosi najmniejsze korzyści z turystyki lokalnym społecznościom. Przy okazji polecam świetną książkę (Jennie Dielemans Witajcie w raju), która opisuje to zjawisko.źródło: www. czarne.com.pl

Jednak w przypadku posiadania małych dzieci takie rozwiązanie jest chyba najbardziej korzystne i pozwala na prawdziwy odpoczynek.
Planując takie wakacje wydaje mi się, że warto skorzystać z oferty first minute, a nie czekać do ostatniej chwili i wybierać z przebranej już oferty.
Cenowo w moim przypadku wyszło też znacznie korzystniej. Za dwutygodniowy wyjazd all inclusive do 5 gwiazdkowego hotelu (w/g lokalnych standardów) zapłaciliśmy 7 700 PLN. Teraz taka wycieczka, do tego samego hotelu (najbliższy możliwy termin to 1.10. 2011) kosztuje 8 500 PLN. Podobnie wyglądało porównanie naszych zeszłorocznych wakacji w Tunezji.

Oczywiście first minute też ma wady. Najważniejsze z nich to:
  1. Konieczność zaplanowania urlopu dużo wcześniej i bardzo ograniczona możliwość zmiany tego terminu bez poniesienia dodatkowych kosztów.
  2. Ostateczna cena wyjazdu może się zmienić wraz ze wzrostem cen paliwa, kursu walut itp. W niektórych biurach można jednak wykupić opcję z gwarancją ceny.
  3. Wpłata zaliczki zazwyczaj 30% ceny wiele miesięcy przed terminem.
  4. Kondycja wybranego przez nas biura podróży może ulec znacznemu pogorszeniu. Najwięcej bankructw jest we wrześniu i październiku np. w zeszłym roku Selectours i Orbis Travel. Co ciekawe biura te nie były wcześniej notowane w Krajowym Rejestrze Długów, a ich poszkodowani klienci do tej pory nie dostali odszkodowania. Biuro Selectours dostało nawet Nagrodę Polskiej Izby Turystyki.
Pomimo tych wad, warto jednak poświęcić trochę czasu w styczniu i lutym, żeby odpowiednio wcześniej zaplanować swój wyjazd i skorzystać z bardzo szerokiej oferty.

Osobom, które podobnie jak ja nie były jeszcze na urlopie życzę wspaniałych i udanych wakacji.

1 komentarz:

  1. To zdecydowanie ważne dla mnie informacje. W tym roku jadę na wakację i chcę skorzystać z dobrej oferty. Planuję wziąć niewielką pożyczkę na wakacje, by spłacić ją miesiąc później. Im więcej oszczędzę na samym zakupie biletów, tym mniejsza zostanie mi kwota do spłaty.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...