piątek, 6 lipca 2012

A dług publiczny Polski dalej rośnie

biznes.interia.pl
W czerwcu minęły dwa lata odkąd umieściłem na moim blogu licznik długu. Aktualne wskazania to 898 mld PLN. Nasz dług rośnie nieustanie niezależnie od tego co w danej chwili robimy. Przypomnę, że jeszcze dwa lata temu dług na jednego mieszkańca wynosił tylko 18 847 złotych. Teraz ta suma jest o ponad 24% większa.

W sieci można znaleźć co najmniej kilka takich liczników. Najsłynniejszy z nich to zamontowany w Warszawie licznik Balcerowicza. Ostatnio nie wytrzymał chyba napięcia związanego z Euro 2012 i z powodu awarii przestał działać. Jego internetowa wersja pokazuje aktualnie trochę mniejsze wartości w porównaniu z wersją opracowaną przez Tomasza Mazura (dług publiczny to ponad 838 mld złotych).

Nie wiem, która metodologia jest lepsza, dla mnie i tak istotne są procentowe zmiany. Przypomnę, że w pierwszym roku funkcjonowania licznika na moim blogu dług publiczny wzrósł o 15%, w drugim prawie o 10%.

Tempo wyraźnie spadło, a związane jest to przede wszystkim ze zmianami w OFE, które miały miejsce w zeszłym roku. Pomimo tego cały czas zadłużamy się w tempie przekraczającym wzrost naszego PKB, którego wartość w 2011 roku zmieniła się o +4,3%.

Stosowanie różnych sztuczek ukrywających część zadłużenia, pisał o tym wielokrotnie SiP na swoim blogu, jest skuteczne na krótką metę. Niestety zmierzamy w stronę krajów, które są lub wkrótce będą bankrutami. Przed nami spowolnienie gospodarcze, które jeszcze utrudni walkę z nadmiernym zadłużeniem. Jesteśmy coraz bliżej zapisanego w konstytucji progu 55% (dług publiczny w relacji do PKB) po przekroczeniu którego w następnym roku nie przewiduje się istnienia deficytu budżetowego państwa lub uchwala się budżet zapewniający spadek relacji długu publicznego do PKB w stosunku do roku bieżącego.

Jeżeli chcesz się sprzeciwić nadmiernemu zadłużaniu naszego kraju weź udział w akcji Polska bez długu.

1 komentarz:

  1. Rośnie, rośnie... Widziałem gdzieś fajne porównanie naszego długu do długu Grecji i nasz był zdecydowanie większy;/

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...