środa, 14 grudnia 2011

Jaka będzie cena złota na koniec 2012 roku?

źródło: http://www.numizmatyka.waw.pl/
Dziś na świecie obserwujemy dość duże przeceny na rynku surowcowym. W przypadku srebra spadki sięgają nawet ponad 6%. Wyraźna przecena nie ominęła także złota, o którym pisałem na moim blogu już wielokrotnie. Jednocześnie wyraźnie umacnia się dolar, który moim zdaniem w ciągu najbliższych miesięcy może być dobrą inwestycją.


Warto przyjrzeć się kilku wykresom, żeby spróbować odpowiedzieć na pytanie jak się będzie kształtowała cena złota w $ w następnym roku.

Proponuję najpierw spojrzeć na wykres tego metalu w dolarach w ciągu ostatnich 5 miesięcy.Sytuacja techniczna jest jasna. Mamy tu wyraźny sygnał sprzedaży (wybicie się dołem z trójkąta).
Z drugiej jednak strony przy dziesięcioletniej skali czasowej te ostatnie przeceny są w dalszym ciągu jeszcze bardzo skromne i nie widać na razie  zagrożenia dla długoterminowego trendu wzrostowego.Większość analityków wieszczy dalsze wzrosty, nawet do 5 tys. dolarów za uncję, ale jak to zazwyczaj bywa w inwestycjach większość rzadko ma rację.

Przewidywanie ceny złota w przyszłości jest oczywiście trochę wróżeniem z fusów, ale moim zdaniem w dalszym ciągu warto przeznaczyć od 5 do 10% swoich oszczedności na inwestycje w ten metal.
Ostatnie i być może dalsze spadki cen złota w złotówkach widoczne na poniższym wykresie mogą być dobrą okazją do jego zakupu.Przy czym polecam jednak zakup złota fizycznego, które zawsze było dobrym zabezpieczeniem w czasie kryzysu, klęski żywiołowej czy wojny.
Dla osób zainteresowanych takim zakupem polecam ten wpis.

A jaka będzie Twoim zdaniem cena złota w dolarach na koniec przyszłego roku? Zapraszam do wzięcia udziału w ankiecie.

5 komentarzy:

 1. Dzięki za tak wielką precyzję. Stawiam piwo jeśli sprawdzą się Twoje przewidywania.

  OdpowiedzUsuń
 2. W czasach, kiedy wszystko zależy od humoru polityków, przyglądanie się wykresom jest dokładnie równie skuteczne, co wróżenie z fusów.
  Zresztą - wcale mnie to nie cieszy, mam w domu trochę 'żółtych' monet...

  OdpowiedzUsuń
 3. Niektórzy uważają, że wszystko jest w cenach, więc może humor polityków też.
  A jeżeli chodzi o monety to jeść i pić nie wołają.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję wszystkim za udział w ankiecie. Najwięcej osób uważa, że cena złota wyniesie od 1801 do 2000 dolarów za uncję. Za rok się przekonamy czy takie bycze nastawienie było słuszne.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...