środa, 28 grudnia 2011

Jak ograniczyć wydatki na żywność?

źródło: www.ithink.pl

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2010 roku gospodarstwa domowe średnio wydawały 24,8% swoich dochodów na żywność i napoje bezalkoholowe. W dalszym ciągu jest to więc główna pozycja w budżecie wielu rodzin, choć warto wspomnieć, że jeszcze kilka lat temu ten udział był większy i przekraczał 30%. Jak w prosty sposób ograniczyć te wydatki?

Oto kilka moich sprawdzonych pomysłów:
  1. Rozsądne planowanie zakupów - do zakupów spożywczych trzeba się dobrze przygotować, zróbmy sobie listę i kupujmy te rzeczy, które się na niej znalazły.
  2. Na zakupy nie chodzimy głodni, bo wtedy zawsze kupuje się więcej.
  3. Jak najwięcej posiłków przygotowujmy w domu najlepiej z produktów mało przetworzonych. Jeśli jest taka możliwość zabierajmy do pracy wcześniej przygotowane w domu jedzenie. Codzienne wychodzenie na lunch na pewno nie sprzyja oszczędzaniu, a poza tym w takiej sytuacji nigdy nie wiemy co tak naprawdę znalazło się na naszym talerzu.
  4. Ograniczajmy spożycie mięsa i produktów wysokokalorycznych. Dieta uboga w kalorie sprzyja długowieczności.
  5. Wykorzystujmy proste sposoby przechowywania żywności. Przygotujmy się do okresu zimowego już latem i mroźmy jak najwięcej warzyw i owoców. Starajmy się zrobić jakieś przetwory.
  6. Kupujmy żywność w dyskontach. Ostatnio praktycznie większość zakupów robię w Biedronce, gdzie wiele artykułów jest bardzo dobrej jakości i w korzystnej cenie. Zainteresowanie dyskontami pojawiło po moim przejściu na urlop wychowawczy i związanym z nim  spadkiem dochodów mojej rodziny. Jednocześnie dość mocno wzrosły nasze wydatki m. in. na wynajem mieszkania w dużym mieście.
  7. Korzystajmy z promocji, chociaż jeżdżenie kilka kilometrów po artykuł tańszy o złotówkę jest trochę bez sensu.
  8. Zamiast soków i napojów gazowanych pijmy wodę.
  9. Mniej jedzmy. Według ostatnich badań ponad 61% mężczyzn i 50% kobiet ma nadwagę lub otyłość.
Wszystkie te sposoby są łatwe do zastosowania, choć wymagają poświęcenia dodatkowego czasu, a także planowania i dobrej organizacji.

A jakie są twoje pomysły na ograniczenie tej kategorii wydatków? Zapraszam do dyskusji.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...