piątek, 4 maja 2012

Obligacje skarbowe - maj 2012

Sytuacja na rynku bezpiecznych produktów inwestycyjnych w ostatnim miesiącu znacznie się poprawiła przede wszystkim za sprawą oferty konta oszczędnościowego w BGŻOptima. Do 10 lipca mamy na nim promocyjne oprocentowanie 6,5% dla nowych środków do wysokości 40 tys. PLN.
A jak w tych warunkach wygląda oferta Skarbu Państwa w zakresie detalicznych obligacji skarbowych?W maju najważniejszą zmianą jest definitywne wycofanie z oferty obligacji trzyletnich zmiennoprocentowych o symbolu TZ. Były to jedyne obligacje detaliczne, którymi można było handlować na giełdzie. Zastąpiły je trzyletnie obligacje oszczędnościowe o zmiennym oprocentowaniu o symbolu TOZ. Obligacje te będą emitowane co miesiąc i będzie je można przedstawiać do przedterminowego wykupu podobnie jak inne obligacje detaliczne.

Jak dla mnie takie posunięcie jest jednak w pewnym sensie ograniczeniem oferty w zakresie obligacji skarbowych. Sprzedaż obligacji TZ na giełdzie pozwalała na szybką zamianę tych papierów wartościowych na akcje lub inne instrumenty finansowe.

Podsumowując, w porównaniu z ofertą lokat bankowych i kont oszczędnościowych, propozycja Skarbu Państwa w zakresie detalicznych obligacji nie wygląda na razie niezbyt ciekawie.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...