poniedziałek, 2 stycznia 2012

Co nowego w obligacjach skarbowych - styczeń 2012?


W nowym roku czekają nas poważne zmiany, jeżeli chodzi o inwestowanie w bezpieczne instrumenty finansowe. Od 1 kwietnia nastąpi definitywny koniec lokat i kont oszczędnościowych z codzienną kapitalizacją odsetek, które pozwalały, od ponad dwóch lat, na omijanie podatku od dochodów kapitałowych tzw. podatku Belki. Dzięki temu w podobny sposób opodatkowane będą zyski z lokat bankowych i obligacji skarbowych. Czy w nowej ofercie naszego Skarbu Państwa widać jakieś zachęty dla oszczędzających, które mogłyby nakłonić ich  do inwestowanie w te instrumenty finansowe?
Niestety jak widać z powyższego zestawienia, na razie nie ma żadnych zmian, chociaż i tak po 1 kwietnia zdecydowanie wzrośnie atrakcyjność przede wszystkim obligacji 10-letnich, które indeksowane są corocznie o wskaźnik inflacji i wysoką marżę. Warto w nie regularnie inwestować pod warunkiem, że zainwestowane środki nie będą nam potrzebne przez kilka lat.

2 komentarze:

  1. A jak wyglada sprawa odsprzedania obligacji na rynku wtornym?

    OdpowiedzUsuń
  2. Obligacje można zgłosić do przedterminowego wykupu poprzez stronę https://www.zakup.obligacjeskarbowe.pl/

    Po złożeniu dyspozycji w ciągu 5 dni roboczych środki przelewane są na konto, z odsetkami, ale pomniejszonymi o podatek Belki i opłatę za przedterminowy wykup(patrz tabela powyżej). Przypominam, że jedna obligacja to 100 złotych.
    Na giełdzie spośród obligacji detalicznych sprzedać można tylko obligacje trzyletnie, ale o nich na razie nie piszę bo nowa emisja dopiero w lutym.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...