środa, 3 listopada 2010

Co nowego w obligacjach skarbowych - listopad 2010?

źródło: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/51,33181,5201647.html?i=0
Rosnąca konsumpcja i wyższy od prognoz wzrost gospodarczy w naszym kraju może wpłynąć na dalszy wzrost inflacji. Najprawdopodobniej zbliżają się podwyżki stóp procentowych. Jest więc szansa, że wraz z nimi wzrośnie oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych i lokat bankowych. Pewną niewiadomą jest jednak zachowanie się naszej waluty. Jej dalsze umacnianie się będzie wyraźnie hamować polski export, który jest jednym z najważniejszych motorów naszej gospodarki, aby temu zapobiec Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej będzie podnosić stopy procentowe bardzo ostrożnie.
A jakie zmiany w ofercie detalicznych obligacji skarbowych pojawiły się w listopadzie?Na razie niewielkie zmiany dotyczą jedynie najnowszej emisji obligacji trzyletnich.  Moim zdaniem w dalszym ciągu najatrakcyjniejsze, ze względu na wysoka marżę, są obligacje dziesięcioletnie, pod warunkiem jednak że myślimy o inwestowaniu długoterminowym. Pozostałe obligacje przegrywają wyraźnie z lokatami bankowymi i kontami oszczędnościowymi, szczególnie z tymi, które oferują codzienną kapitalizację odsetek.

2 komentarze:

  1. O ile podniesienie stóp procentowych jest pewne, o tyle podniesienie oprocentowania depozytów już niestety nie koniecznie, przynajmniej w najbliższym czasie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Najprawdopodobniej banki zareagują z dużym opóźnieniem. Mam jednak nadzieję, że szybciej doczekamy się wzrostu oprocentowania obligacji skarbowych, bo na razie ta oferta jest słabiutka szczególnie w porównaniu z lokatami codziennymi. Może powrócą jeszcze czasy, w których na dwulatkach można było zarobić 32%, a w funduszach obligacyjnych 20% w skali roku ;-)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...