czwartek, 3 lutego 2011

Co nowego w obligacjach skarbowych - luty 2011?

źródło: http://www.scripex.com/
Doczekaliśmy się pierwszej od wielu miesięcy podwyżki stóp procentowych w naszym kraju. Na razie stopy procentowe wzrosły w Polsce o 25 punktów bazowych czyli 0,25%. Podwyżka miała miejsce w styczniu i już widać, że niektóre banki zareagowały na nią podniesieniem oprocentowania kredytów i niektórych lokat bankowych. Także na serwisach pożyczkowych, o których pisałem tutaj widać podwyższenie maksymalnego oprocentowania pożyczki do 21% w skali roku. A jak wygląda sytuacja w ofercie obligacji skarbowych?


Jak widać Ministerstwo Finansów w swojej ofercie przebiło nawet podwyżkę ustaloną przez Radę Polityki Pieniężnej i podniosło oprocentowanie oferowanych przez siebie obligacji średnio o 0,5%. Czyżby pojawiały się jakieś kłopoty z finansowaniem naszego rosnącego zadłużenia?
W dalszym ciągu najatrakcyjniejsze, ze względu na wysoka marżę, są obligacje dziesięcioletnie, pod warunkiem jednak że myślimy o inwestowaniu długoterminowym. W przypadku krótszego horyzontu inwestycyjnego można rozważyć zakup obligacji czteroletnich. Warto częściowo zdywersyfikować swój portfel poprzez zakup tych papierów wartościowych.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...