piątek, 17 stycznia 2014

Jak zacząć oszczędzanie?

http://www.flickr.com/photos/68751915@N05/6793826885/
Polakom niestety daleko jest do większości krajów UE pod względem zgromadzonych oszczędności. Niskie zarobki i rosnące ceny powodują, że oszczędzanie wydaje się wielu osobom wręcz niemożliwe. Diagnoza Społeczna z 2013 roku podaje, że 60% polskich gospodarstw domowych nie posiada żadnych oszczędności. Zaledwie 31% posiada oszczędności będące równowartością 1- do 3-miesięcznych dochodów.


Nie każdy zdaje sobie sprawę, że aby móc oszczędzać, nie trzeba dużo zarabiać, ani też rezygnować ze wszystkich przyjemności. Od czego więc należy zacząć? Przede wszystkim należy pozbyć się długów – spłacić kredyty, pożyczki i zadłużenia na kartach kredytowych. Następnie trzeba zacząć notować wydatki, co pozwoli zorientować się w wydatkach i przychodach oraz opracować własny budżet domowy. Oszczędzanie można zacząć od małych kwot. Należy to robić systematycznie, a kwoty powoli zwiększać. W tym celu warto założyć konto oszczędnościowe i regularnie wpłacać na nie pieniądze. 

Oszczędzanie to nie tylko pilnowanie wydatków podczas zakupów, kupowanie według listy tańszych rzeczy w marketach oraz ograniczanie rozrywek. Trzeba pomyśleć o oszczędzaniu energii elektrycznej, ogrzewania i wody, a więc na przykład dopilnować, żeby w pokojach, w których nikogo nie ma, nie było włączone światło, radio, czy telewizor. Warto przejrzeć dokładnie wszystkie posiadane pakiety – telewizyjne, telefoniczne i internetowe i sprawdzić, czy nie przepłacamy, chociażby płacąc za opcje, które nie są nam potrzebne i z nich nie korzystamy. Kolejnym krokiem jest weryfikacja własnych przyzwyczajeń – z których używek można zrezygnować, które ograniczyć i jak zmienić formy spędzania czasu wolnego. Zaoszczędzone w każdym miesiącu kwoty należy wpłacać na konto oszczędnościowe, gdzie będą procentowały, a przede wszystkim – pieniądze nie będą znajdowały się w zasięgu ręki, gdy zacznie kusić nas kolejny wydatek. Zanim postanowimy po nie sięgnąć, zastanowimy się, czy naprawdę warto i czy jest to konieczne.

Konto oszczędnościowe, nawet jeśli jego oprocentowanie nie jest wysokie, uczy nas systematyczności i dyscypliny w oszczędzaniu. W przypadku kont o niższym oprocentowaniu możliwe jest wypłacanie pieniędzy w dowolnym momencie i bez limitów. Natomiast konta o wyższym oprocentowaniu zaopatrzone są w dodatkowe zabezpieczenia. Najpopularniejszym jest możliwość darmowej wypłaty środków tylko raz w miesiącu. Każdy kolejny przelew lub wypłata w bankomacie wiążą się z opłatą. Ponadto wpłacać pieniądze na rachunek można zawsze. Wiele banków oferuje też darmowe założenie i prowadzenie konta oszczędnościowego, na co warto zwrócić uwagę.

Artykuł został opublikowany na zlecenie Deutsche Bank.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...