środa, 14 marca 2012

Czy warto ubezpieczyć się na życie?


http://www.flickr.com/photos/yourdon/3645947508/sizes/m/in/photostream/

Świat, w którym żyjemy pełen jest niespodzianek. Niestety niektóre z nich mogą oznaczać bardzo duże kłopoty dla nas i dla naszej rodziny. Skrajnym przykładem może być niespodziewana śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku. O takiej przykrej możliwości warto jednak pomyśleć wcześniej i ubezpieczyć się na życie.

Jak ważne jest takie ubezpieczenie wiedzą dobrze banki, które przy udzielaniu kredytu mieszkaniowego wymagają ubezpieczenia na życie, pomimo posiadania przez nie zabezpieczenia hipotecznego na kredytowanej nieruchomości.


Ubezpieczenie na życie jest szczególnie ważne, kiedy zakładamy rodzinę. Z badań psychologów wynika, że śmierć bliskiej osoby (męża, żony lub dziecka) jest jednym z najbardziej traumatycznych przeżyć i może wywołać np. depresję, która ograniczy nasze możliwości wykonywania pracy zarobkowej.

W swoim życiu posiadałem kilka różnych ubezpieczeń na życie i mam kilka doświadczeń związanych z tego typu produktami.

Moje rady:
 1. Jeśli Twój pracodawca umożliwia skorzystanie z grupowego ubezpieczenia na życie to nigdy z takiej okazji nie rezygnuj. Takie polisy najczęściej oferują dużo lepsze warunki niż polisy indywidualne.
 2. Indywidualne ubezpieczenie na życie powinno mieć charakter wyłącznie ochronny. Nie daj się namówić na produkt łączący ochronę z inwestowaniem w różnego rodzaju fundusze. W takim przypadku najczęściej mnóstwo powierzonych Ubezpieczycielowi środków jest zabieranych w postaci różnych opłat i prowizji. Chcesz inwestować w fundusze to rób to za darmo za pomocą SFI w mBanku.
 3. Podstawowym świadczeniem w ubezpieczeniu na życie jest wypłata odszkodowania na wypadek śmierci. W zależności od Twoich możliwości finansowych możesz wybrać wiele opcji dodatkowych. Jednak opłacana przez Ciebie składka będzie wtedy zdecydowanie wyższa.
 4. Przed podpisaniem umowy Ubezpieczyciel może skierować Cię na badania lekarskie lub przeprowadzić wywiad medyczny. Pamiętaj, że podanie nieprawdziwych informacji może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania.
 5. Najtańszą opcją jest terminowe ubezpieczenie na życie, w którym określony jest dokładnie czas trwania ubezpieczenia. Po jego zakończeniu umowa wygasa i nie otrzymujemy zwrotu żadnych środków. W moim przypadku terminowe ubezpieczenie na życie na okres 20 lat zawarłem w 2007 roku. Aktualne warunki mojego ubezpieczenia to: suma ubezpieczenia 100 tys. złotych przy składce miesięcznej w wysokości 60 PLN.
 6. Czym wcześniej wykupisz umowę terminowego ubezpieczenia na życie tym korzystniejsze otrzymasz warunki. Osoba dwudziestoletnia może mieć, przy tej samej składce, nawet o dwa razy wyższą sumę ubezpieczenia w porównaniu z osobą starszą o kilkanaście lat.
 7. Zawierając umowę ubezpieczenia zapytaj się w jaki sposób będzie indeksowana składka i suma ubezpieczenia. Jest to bardzo ważne jeśli chcesz, aby wysokość Twojej sumy ubezpieczenia rosła wraz z postępującą inflacją. Niektóre bezterminowe ubezpieczenia na życie, gwarantują indeksację sumy ubezpieczenia tylko do określonego wieku ubezpieczonego np. 60 lat.
 8. Porównaj ofertę kilku ubezpieczycieli, możesz skorzystać z wielu stron internetowych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę ubezpieczenie na życie.
 9. Przed podpisaniem umowy przeczytaj dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia, żeby dokładnie dowiedzieć się w jakich warunkach Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia.
A jakie są Twoje doświadczenia z tego typu produktami? Czy mógłbyś zaproponować coś jeszcze do wyżej podanych rad?

3 komentarze:

 1. Na pewno nie możemy postępować pochopnie, przemyśleć wszystko, Warto się poradzić znajomych...

  OdpowiedzUsuń
 2. Słuszna uwaga, tym bardziej że kupujemy ubezpieczenie długoterminowe, czasami nawet na kilkadziesiąt lat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobry artykuł, zawraca uwagę na to co naprawdę ważne. Moim zdaniem nie należy w ogóle oszczędzać na ubezpieczeniu na życie. Powinno się porównać kilka opcji i wybrać tą najlepszą polisę. Życie jest takie przewrotne, że nigdy nie wiadomo kiedy nas lub naszą rodzinę spotka coś złego..

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...