poniedziałek, 31 maja 2010

ABC bezpiecznego inwestowania. Krok pierwszy oszczędzanie.

Skąd wziąć środki na rozpoczęcie swoich pierwszych inwestycji?
Odpowiedź jest banalnie prosta najpierw musimy coś zaoszczędzić.W dzisiejszych czasach, w których często wyznacznikiem statusu społecznego jest posiadanie różnych rzeczy jest to jednak zadanie niezwykle trudne. Żyjemy w świecie konsumpcji, który kreowany jest przez coraz bardziej wyrafinowaną reklamę. W znacznej mierze ma ona w nas wywołać poczucie niezadowolenia związanego z brakiem określonego przedmiotu bądź usługi. Człowiek zadowolony nie jest dobrym konsumentem, dlatego też firmy prześcigają się w wymyślaniu coraz nowszych i ich zdaniem jeszcze lepszych produktów. Średni czas produkowania kolejnych generacji popularnych modeli samochodów kompaktowych ulega skróceniu (np. Golf I produkowany był przez 9 lat, Golf V już tylko przez 5), a nowe produkty tworzy się często w taki sposób, żeby ograniczać ich żywotność.

Kupno nowej rzeczy przynosi tylko chwilowe zadowolenie Po paru miesiącach na rynku pojawia się nowszy produkt, a informowani jesteśmy o tym poprzez kolejne reklamy.
Szczególnie wyrafinowaną forma reklamowania produktu jest trend setting, który polega na promowaniu produktów lub usług poprzez popularne w różnych środowiskach osoby. Takim trendsetterami mogą być aktorzy, piosenkarze, sportowcy, prowadzący programy telewizyjne, ale także studenci czy gimnazjaliści, którzy w swoim środowisku są osobami bardzo towarzyskimi, organizującymi wokół siebie życie społeczne klasy czy grupy studenckiej.

Te marzenia kreowane przez reklamy można w świecie konsumpcji bardzo łatwo realizować. Wystarczy korzystać z produktów bankowych takich jak karta kredytowa, kredyt odnawialny czy gotówkowy. To kolejne zagrożenie dla naszego budżetu domowego. Plastikowe pieniądze wydaje się bardzo łatwo, spłaca dużo trudniej, jednocześnie kredyt w karcie kredytowej jest jednym z najdroższych na rynku, chyba, że korzystamy wyłącznie z okresu bezodsetkowego.


Jak więc zacząć oszczędzać?

Po pierwsze zacznij płacić sobie. Co oznacza to stwierdzenie? Po otrzymaniu pensji zanim jeszcze pomyślisz o płaceniu rachunków czy kupnie nowych rzeczy odłóż przynajmniej 10% środków na Twoje przyszłe inwestycje. Na początku możesz odkładać je na któreś z bezpłatnych kont oszczędnościowych, najlepiej na takie w którym jest codzienna kapitalizacja odsetek,w ten sposób możesz unikać tzw. podatku Belki od dochodów kapitałowych. W zależności od wysokości Twoich zarobków, po kilku bądź kilkunastu miesiącach będziesz już miał środki na swoje inwestycje.

Po drugie kontroluj swoje wydatki i dochody. W sieci możesz znaleźć wiele różnego rodzaju programów do prowadzenia budżetu domowego. Jednak moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest kontomierz, który pozwala na bardzo łatwy i automatyczny import danych z rachunków bankowych. Serwis ten oferuje także wiele wygodnych rozwiązań związanych z oszczędzaniem i kontrolą wydatków. Zobaczysz jak łatwo można przekonać się gdzie się podziały Twoje pieniądze.

2 komentarze:

  1. Dzięki systematycznemu oszczędzaniu i inwestowaniu odłożonych środków, w tym roku mogłem sobie w końcu pozwolić na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu na mieszkanie na poziomie 50%, co pozwoliło mi uzyskać znacznie lepszą ofertę od banku i zakupić mieszkanie z oferty - mieszkania na sprzedaż wrocław centrum.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...