poniedziałek, 26 lipca 2010

Co nowego w pożyczkach społecznościowych?

W czerwcu serwis kokos.pl rozpoczął przysyłanie pożyczkodawcy (PD) podsumowań inwestycji. Najciekawsza pozycja z punktu widzenia inwestora to RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania - określona przez serwis jako miernik przychodu jaki przysługuje pożyczkodawcy z tytułu inwestycji. Bardzo wysokie wartości RRSO występuję wtedy, kiedy pożyczki są spłacane dużo wcześniej niż wynika to z harmonogramu spłat.

Przykład takiego podsumowanie szczególnie przyjemnego dla inwestora.


W lipcu ten sam operator uruchomił komunikację między poszczególnymi użytkownikami serwisu. Dzięki temu możliwa jest lepsza współpraca np. pomiędzy inwestorami w przypadku, kłopotów ze spłatą przez pożyczkobiorców (PB) swoich zobowiązań. Kanał ten jest także niestety wykorzystywany przez PB do reklamowania swoich aukcji. W takich sytuacjach powinniśmy być szczególnie ostrożni, bo takie promowanie aukcji może czasami świadczyć o kłopotach pożyczkobiorcy.
Ciekawą inicjatywą jest  serwis richie.pl, który został uruchomiony 16 lipca przez Richie Investments and Consulting AIP.  Serwis ten przedstawia płatne rekomendacje aukcji na kokosie. Po zarejestrowaniu i wykupieniu punktów (1 punkt umożliwia zainwestowanie 50 PLN, ceny punktów od 0,98 do 1,5 PLN) otrzymujemy informację o aukcji rekomendowanej przez twórców tego serwisu. Najważniejsza dla inwestora jest gwarancja 100% zwrotu kapitału w przypadku kłopotów pożyczkobiorcy ze spłatą. Twórcy serwisu zobowiązują się do przeprowadzenia windykcji polubownej, a w przypadku braku efektów (po 80 dniach od pierwszej zaległej raty), odkupią wierzytelność na aukcji wtórnej umieszczonej na serwisie kokos.pl po cenie zapewniającej inwestorowi zwrot zainwestowanego kapitału.
Jak ta gwarancja będzie wyglądała w praktyce przekonamy się, wtedy kiedy pojawią się pierwsze problemy ze spłatami na rekomendowanych aukcjach. Dla mnie ta inicjatywa jest ciekawa szczególnie w przypadku aukcji długoterminowych i na próbę zainwestowałem po 100 PLN w 3 aukcje rekomendowane przez ten serwis. Jeśli interesują Cię szczegóły tego projektu to polecam rozmowę z jednym z jego twórców.

2 komentarze:

  1. Temat pożyczek społecznościowych poruszany jest już parę lat, aczkolwiek nie mmiałem okazji jeszcze korzystać. Może jako pożyczający w przyszłości. Na razie w razie potrzeby korzystam z pożyczek pozabankowych. kliknij jeśli chcesz o tym przeczytać więcej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Akurat za tym serwisem nie przepadam wole serwis finansowo.pl z racji tego, że tam można łatwiej dostać prywatną pożyczkę, więcej o tym tu.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...