poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Co nowego w obligacjach skarbowych - kwiecień 2011?


Dziś rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i jutro okaże się jaka będzie decyzja rady w sprawie wysokości stóp procentowych. Większość analityków i ekonomistów oczekuje podwyżki o 25 punktów bazowych (0,25 %). Oferta banków w zakresie lokat jak na razie zmienia się raczej w niewielkim. A jak wygląda najnowsza oferta obligacji oferowanych przez Skarb Państwa?


Z przedstawionego powyżej zestawienia wynika, że jak na razie oferta nie zmieniła się. Ciągle najatrakcyjniejsze, ze względu na wysoką marżę, są obligacje dziesięcioletnie, pod warunkiem jednak, że myślimy o inwestowaniu długoterminowym. W przypadku krótszego horyzontu inwestycyjnego można rozważyć zakup obligacji czteroletnich. Alternatywą dla obligacji skarbowych może być lokata z codzienną kapitalizacją odsetek w Meritum Banku, o której pisałem tutaj. Jej aktualne oprocentowanie jest jeszcze bardziej atrakcyjne i wynosi 5,41% dla lokaty 24M i 5,51% dla 36M. W tym przypadku nie wiadomo jednak czy planowane zmiany w prawie podatkowym, dotyczące lokat bankowych, obejmą od stycznia 2012 tylko nowo zakładane lokaty czy też także te, które założono wcześniej.

3 komentarze:

  1. Można też zagrać na rynku Forex na umocnienie złotówki, wykorzystując mikroloty (i zbierając swapy dla graczy długoterminowych). Prawie jak lokata.

    OdpowiedzUsuń
  2. Parafrazując znaną reklamę prawie w tym przypadku robi wielką różnicę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Oczywiście, trzeba się na tym trochę znać. Tak jak na lokatach.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...