środa, 3 października 2012

Obligacje skarbowe - październik 2012

Przed nami najprawdopodobniej obniżka stóp procentowych, ale dopiero w przyszłym miesiącu, bo na dzisiejszym posiedzeniu RPP pozostawiono stopy bez zmian. Wszystko przez obserwowane w naszym kraju spowolnienie gospodarcze. Dla oszczędzających wyłącznie na lokatach idą więc ciężkie czasy, bo w pewnym momencie może okazać się, że inflacja pochłania cały wypracowany zysk. Naturalną alternatywą dla bezpiecznych lokat są obligacje skarbowe.
Spójrzmy jak wygląda ich oferta w październiku, który notabene jest miesiącem oszczędzania.Dla oszczędzających w ten sposób nie mam niestety dobrych wiadomości. Jak widać z powyższego zestawienia oferta wszystkich obligacji jest mniej korzystna niż miesiąc temu, a już wtedy przecież nie było w niej nic interesującego. Skarb Państwa nie czekał na decyzję Rady Polityki Pieniężnej i obniżył oprocentowanie obligacji. Ma to oczywiście związek z dużym popytem zagranicznym na nasze papiery dłużne.

Takie postępowanie emitenta jest jednak moim zdaniem nie do końca racjonalne i bezpieczne, bo to właśnie inwestorzy zagraniczni są w trudnych czasach zdecydowanie bardziej nerwowi i w każdej chwili bez sentymentów mogą polskie obligacje sprzedawać. Chyba lepiej i bezpieczniej dla nas wszystkich byłoby stworzenie przez Skarb Państwa jakiś mechanizmów zachęcających polaków do oszczędzania poprzez kupno obligacji skarbowych. Osoby fizyczne zdecydowanie rzadziej decydują się na wycofanie zainwestowanych środków poprzez przedterminowy wykup posiadanych papierów dłużnych.

W tych warunkach nie pozostaje nic innego jak znalezienie jakieś dobrej lokaty nawet na dłuższy termin. Całkiem rozsądna jest aktualna oferta mBanku. Można tu założyć roczną lokatę na 6,5%. Promocja trwa do 9 października i dotyczy tylko nowych środków ulokowanych w mBanku po 07.09.2012 r.
-->

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...