wtorek, 12 marca 2013

Obligacje Getin Noble Bank GNB1019 do portfela


Spadające stopy procentowe nie sprzyjają oszczędzającym na lokatach i obligacjach skarbowych. Ostatnia obniżka, aż o 0,5% zaaplikowana przez Radę Polityki Pieniężnej może jeszcze przyśpieszyć ten proces. W tej sytuacji warto rozejrzeć się za jakąś alternatywą. Ciekawą opcją mogą być obligacje korporacyjne emitowane przez banki.

Dziś skusiłem się na jedne z nich i kupiłem sobie 3 obligacje emitowane przez Getin Noble Bank GNB1019. W ten sposób w moim prywatnym portfelu dołączyły one do obligacji banków spółdzielczych BOM0221 i SBK1020.

Sam emitent jest w średniej formie i w dalszym ciągu istnieją duże obawy o jakość portfela kredytowego tego banku. Bardzo agresywnie działał on na rynku kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, kiedy ten był dużo tańszy niż teraz.

Kupując obligacje emitowane przez spółki giełdowe warto sprawdzić jak kształtuje się ich kurs. W przypadku Getin Noble Bank, w ciągu ostatniego roku zmieniał się on tak:


W tej sytuacji zdecydowałem się na kupno tych obligacji po cenie 100,59. Oprocentowanie ustalane jest w oparciu o marżę 3,55% i WIBOR 6M, aktualnie to 8,35%. Najbliższa wypłata odsetek przypada na 19 kwietnia, oczywiście w następnym okresie odsetkowym oprocentowanie będzie dużo niższe, ale i tak zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż lokat.

Aktualnie obligacje korporacyjne i spółdzielcze stanowią około 30% mojego rachunku maklerskiego.


-->

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...