piątek, 26 sierpnia 2011

Co wybrać - first czy last minute?


źródło: http://turcja.hmm.pl/
Niedługo zaczyna się mój urlop. W ten weekend wyjeżdżam z rodziną (żona i dwójka dzieci) na wakacje do Turcji. Nigdy nie byłem zwolennikiem zorganizowanych wyjazdów do czasu pojawienia się moich pociech. Teraz wydaję mi się bardziej racjonalne wykupienie wycieczki all inclusive i spokojny odpoczynek na plaży lub przy basenie. Oczywiście w planach mamy trochę zwiedzania, ale nie wiem czy wynajmiemy samochód czy skorzystamy z oferty lokalnych biur podróży.

Mam trochę wyrzutów sumienia, bo wiem że taki sposób spędzania wakacji jest najbardziej szkodliwy dla środowiska i przynosi najmniejsze korzyści z turystyki lokalnym społecznościom. Przy okazji polecam świetną książkę (Jennie Dielemans Witajcie w raju), która opisuje to zjawisko.źródło: www. czarne.com.pl

Jednak w przypadku posiadania małych dzieci takie rozwiązanie jest chyba najbardziej korzystne i pozwala na prawdziwy odpoczynek.
Planując takie wakacje wydaje mi się, że warto skorzystać z oferty first minute, a nie czekać do ostatniej chwili i wybierać z przebranej już oferty.
Cenowo w moim przypadku wyszło też znacznie korzystniej. Za dwutygodniowy wyjazd all inclusive do 5 gwiazdkowego hotelu (w/g lokalnych standardów) zapłaciliśmy 7 700 PLN. Teraz taka wycieczka, do tego samego hotelu (najbliższy możliwy termin to 1.10. 2011) kosztuje 8 500 PLN. Podobnie wyglądało porównanie naszych zeszłorocznych wakacji w Tunezji.

Oczywiście first minute też ma wady. Najważniejsze z nich to:
  1. Konieczność zaplanowania urlopu dużo wcześniej i bardzo ograniczona możliwość zmiany tego terminu bez poniesienia dodatkowych kosztów.
  2. Ostateczna cena wyjazdu może się zmienić wraz ze wzrostem cen paliwa, kursu walut itp. W niektórych biurach można jednak wykupić opcję z gwarancją ceny.
  3. Wpłata zaliczki zazwyczaj 30% ceny wiele miesięcy przed terminem.
  4. Kondycja wybranego przez nas biura podróży może ulec znacznemu pogorszeniu. Najwięcej bankructw jest we wrześniu i październiku np. w zeszłym roku Selectours i Orbis Travel. Co ciekawe biura te nie były wcześniej notowane w Krajowym Rejestrze Długów, a ich poszkodowani klienci do tej pory nie dostali odszkodowania. Biuro Selectours dostało nawet Nagrodę Polskiej Izby Turystyki.
Pomimo tych wad, warto jednak poświęcić trochę czasu w styczniu i lutym, żeby odpowiednio wcześniej zaplanować swój wyjazd i skorzystać z bardzo szerokiej oferty.

Osobom, które podobnie jak ja nie były jeszcze na urlopie życzę wspaniałych i udanych wakacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...