piątek, 11 czerwca 2010

Dlaczego nie inwestuję w fundusze rynku pieniężnego?

W opinii wielu osób, w tym także doradców inwestycyjnych, fundusze rynku pieniężnego są bezpieczna formą inwestowania, mogącą stanowić alternatywę dla detalicznych obligacji skarbowych bądź lokat bankowych. Trzeba mieć jednak świadomość, że ta kategoria funduszy jest bardzo pojemna i obok funduszy inwestujących wyłącznie w bezpieczne lokaty i krótkoterminowe bony skarbowe, zalicza się tu także fundusze, które część swojego portfela inwestują w obligacje korporacyjne.Moja przygoda z funduszami rynku pieniężnego zakończyła się na początku maja 2009, kiedy to notowania podobno bezpiecznego funduszu Skarbiec Gotówkowy obniżyły się w ciągu jednego dnia o -4,02%. Posiadałem jednostki tego funduszu w ramach mIKE Fundusze w mBanku. Strata była dość dotkliwa, bo gromadziłem tam środki od samego początku funkcjonowania IKE i w czasie ostatniej bessy dokonałem konwersji na ten fundusz wszystkich swoich funduszy akcyjnych.
Okazało się, że w swoich aktywach fundusz ten posiadał obligacje firmy Reporter, która zbankrutowała. Na 3 letnim wykresie notowań tego Funduszu Skarbiec widać, że jeszcze nie udało się odrobić tych strat. Fundusz ten w dalszym ciągu jest w ofercie mBanku w kategorii funduszy pieniężnych.
Inne przykłady nietrafionych inwestycji funduszy rynku pieniężnego (podaję tu straty w ciągu jednego dnia):
  1. DWS Płynna Lokata Plus -12,23% (6 marca 2009).
  2. DWS Płynna Lokata -3,6% (6 marca 2009).
  3. Legg  Mason Citipłynnościowy -2,09% (4 listopada 2008)

Na pocieszenie dla mnie mogę tylko dodać, że nie miałem żadnych inwestycji w najbezpieczniejszym funduszu w Towarzystwie SEB. W 2008 roku okazało się zarządzający  portfelem funduszu SEB2 umieścił tam obligacje rosyjskich firm, które zbankrutowały w czasie ostatniego kryzysu. Wycena jednostek tego funduszu obniżyła się w ciągu kilku tygodni o 30%.


Jeżeli chcesz inwestować w tego rodzaju fundusze to zastanów się czy warto płacić za zarządzanie, osobom które popełniają takie błędy. Taka inwestycja jest moim zdaniem ryzykowna, a wyniki tych funduszy są tylko czasami nieznacznie lepsze od zwykłych lokat bankowych.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...