piątek, 18 czerwca 2010

Jak bezpiecznie inwestować w pożyczki społecznościowe?


Ten temat był już kilka razy opisywany na różnych blogach finansowych (rentier-blog, harmonogram milionera, app funds). Jednak najważniejsze z punktu widzenia inwestora zagadnienia rzadko były tam poruszane. Trzeba mieć świadomość, że bezpieczne zarabianie poprzez udzielanie takich pożyczek jest trudne i zabiera sporo czasu. W dalszym ciągu nie wyjaśniono do końca aspektów prawnych związanych z opodatkowaniem tego rodzaju działalności. Wojewódzkie Sądy Administracyjne do tej pory dwa razy zajmowały się kwestią rozliczania podatku z udzielania pożyczek społecznościowych. W pierwszym przypadku sąd orzekł, że tego rodzaju aktywność nie ma znamion działalności gospodarczej i zyski z takich pożyczek można opodatkować stawką 19%, jak inne zyski z dochodów kapitałowych. Z kolei WSA w Gdańsku zakwalifikował udzielanie pożyczek jako działalność gospodarczą, co w konsekwencji prowadzi do konieczności założenia firmy i obowiązku płacenia ZUS. Z punktu widzenia inwestora to drugie orzeczenie oprócz wad ma także jedną zaletę: straty z niespłaconych pożyczek można byłoby odliczać od dochodu. Wyjaśnienie tej kwestii będzie miało miejsce w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.


Pożyczki społecznościowe to bardzo szybko rozwijająca się branża w internecie. Nowe serwisy oferujące tego typu usługi co chwilę są tworzone (zakra.pl, priva.pl), inne zdążyły już upaść (monetto.pl). Aktualnie na rynku najlepiej radzą sobie kokos.pl i finansowo.pl
Ten pierwszy serwis skupia się przede wszystkim na większych pożyczkach od 500 do 250 000 złotych udzielanych na okres od 2 miesięcy do 3 lat. Maksymalne oprocentowanie to 20% w skali roku. Minimalna kwota inwestycji to 50 a maksymalna 5000 złotych. Serwis oferuje różne weryfikacje pożyczkobiorców (PB) i system rekomendacji, które były już opisywane na innych blogach. Niektórzy PB obiecują wcześniejszą spłatę, która jeszcze zwiększa rzeczywiste oprocentowanie pobieranych pożyczek. Właścicielem serwisu jest spółka Blue Media i to ona pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy pomiędzy pożyczkodawcami (PD) a pożyczkobiorcami.
Finansowo to przede wszystkim pożyczki na krótki okres czasu, w których odsetki czasami są bardzo niewielkie, ale pożyczkobiorcy oferują dodatkowy bonus pieniężny np. 3 złote przy pożyczce 50 PLN na 7 dni. Jedyna weryfikacja pożyczkobiorcy prowadzona przez serwis to sprawdzenie rachunku bankowego. Pomocne są też komentarze innych pożyczkodawców oraz publikowane przez serwis: suma wszystkich pożyczek, suma wszystkich spłat i suma zaległych pożyczek dla danego PB. Ten serwis nie pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy pomiędzy PB i PD.

Podstawowe pytanie jakie środki zaangażować w pożyczki społecznościowe i jaka powinna być pojedyncza kwota pożyczki? 

Moim zdaniem te inwestycje należy traktować podobnie jak inwestycje giełdowe, stąd właściwe zarządzanie wielkością pozycji jest kluczem do sukcesu na tym rynku. Ryzyko jest tutaj bardzo duże więc nie inwestuj w takie pożyczki więcej niż 20% swojego portfela. Przed nami kolejne spowolnienie gospodarcze lub druga recesja, która na pewno sprawi, że średnia spłacalność znacznie spadnie.

Według mnie na początek minimalna kwota inwestycji w pożyczki społecznościowe to 5 tys. złotych. Suma taka pozwala na udzielenie 100 pożyczek na kwotę 50 złotych. W jednej transakcji (pożyczce) inwestujesz (ryzykujesz) więc 1% swojego kapitału. Jeśli po kilku miesiącach Twoja wyniki są dla Ciebie zadawalające to możesz zwiększyć zaangażowanie do 2%. Jeśli chcesz naprawdę skutecznie inwestować to musisz dużo czasu spędzać przed komputerem, bo atrakcyjne dla PD aukcje są finalizowane czasami w kilka minut.

Porady praktyczne:
  1. Załóż sobie oddzielne konto, na które będą spływały raty pożyczek. W ten sposób unikniesz bałaganu w swoich finansach. W przypadku kokosa najlepiej założyć konto w banku, który umożliwia szybkie przelewy, w przypadku finansowa najlepszy jest mBank, bo dużo PB w aukcjach zaznacza, że współpracuje tylko z takimi PD.
  2. Na kokosie korzystaj z parkingów są to specjalne aukcje, na których możesz przetrzymywać swoje środki i w sytuacji pojawienia się jakiejś ciekawej oferty szybko je tam wpłacić.
  3. Zawsze sprawdzaj wielkość zadłużenia Twoich potencjalnych PB, czym większe zadłużenie tym inwestycja jest bardziej niebezpieczna. Pamiętaj, że PB może mieć zadłużenie na kilku róznych portalach.
  4. Unikaj pożyczkobiorców, którzy poprzez nowe pożyczki starają się spłacać swoje poprzednie zobowiązania.
  5. Nie inwestuj dwa razy u tej samej osoby, dopóki nie zostanie spłacona poprzednia pożyczka.
  6. Śledź statystyki serwisu kokos. Jeśli Twoje średnie wyniki spłacalności są dużo gorsze, zmień strategię lub przestań inwestować. Pamiętaj,  że po kilkunastu dniach od terminu spłaty raty, spłacalność osób z 5 gwiazdkami zawsze będzie 100%, bo osoby które posiadały taki rating i nie spłacają swoich pożyczek tracą jedną a potem następne gwiazdki.
  7. Korzystaj z narzędzi pomocnych dla inwestorów takich jak: wyszukiwarka aukcji serwisu kokos, fora poświęcone pożyczkom społecznościowym (kokos, soclen), serwisu Konkiego, aplikacji przygotowanej przez Samoa.
  8. Tu nie ma 100% pewnych pożyczkobiorców i wcześniej czy później, ktoś przestaje splacać.
  9. Nie korzystaj z windykacji polubownej, sprawę kieruj do sądu, a jeśli nie masz na to czasu staraj się sprzedać dług (realne ceny to 20-30% wartości).
  10. Od udzielania pożyczek też się można uzależnić, kontroluj Swoje emocje.
Do tej pory udzieliłem na kokosie ponad 160, a na finansowo 20 pożyczek. Jak na razie moja spłacalność  w kokosie jest trochę powyżej średniej podawanej przez ten serwis, na finansowo natomiast 100%. Na razie są to opłacalne inwestycje, ale jak będzie dalej czas pokaże.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...