wtorek, 8 czerwca 2010

Lokaty i rachunki oszczędnościowe

W świecie inwestycji istnieje dodatnia zależność pomiędzy ryzykiem a oczekiwaną stopą zwrotu. Czym większe ryzyko tym większa szansa na wysoką stopę zwrotu.
Lokaty, rachunki oszczędnościowe oraz Obligacje Skarbu Państwa to inwestycje powszechnie uważane za bezpieczne. Jednocześnie dają one niewielką stopę zwrotu. Jednak jeśli chcemy inwestować bezpiecznie to powinny stanowić one przynajmniej 50% wartości naszego portfela.Czy z takimi inwestycjami wiąże się jakieś ryzyko?
Niestety tak, ale na szczęście jest ono niewielkie.
W czasie ostatniego kryzysu finansowego na całym świcie upadło wiele banków. Głośno było przede wszystkim o bankach islandzkich, amerykańskich i brytyjskich. Co się stanie jeśli upadnie Twój bank?
W przypadku lokat i rachunków oszczędnościowych depozyty na nich zgromadzone są aktualnie gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w 100% do kwoty 50 000 Euro. W przypadku upadku Twojego banku do takiej kwoty wypłaca się posiadane przez Ciebie środki niezależnie od liczby posiadanych rachunków bądź lokat. Jeśli więc dysponujesz większą kwotą to załóż lokaty lub rachunki w różnych bankach. Pamiętaj, żeby sprawdzić czy Twój bank objęty jest tym systemem. Możesz to zrobić tutaj. Z większych banków aktualnie tylko Polbank nie jest objęty gwarancjami BFG. W tym przypadku jest on jednak zabezpieczony przez grecki odpowiednik polskiej instytucji.

Oprócz upadku banku kolejnym zagrożeniem dla Twojej inwestycji może być inflacja. Na dzień dzisiejszy nie stanowi ona problemu. W większości krajów pomimo ogromnych pakietów stymulacyjnych i rekordowo niskich stóp procentowych utrzymuje się ona na bezpiecznym poziomie i raczej możemy spodziewać się zjawiska odwrotnego czyli deflacji. Sytuacja na świecie jest jednak bardzo dynamiczna i ja osobiście unikam lokat o terminie dłuższym niż 6 miesięcy. Nie polecam szczególnie lokat 2-letnich, bo naprawdę może się okazać że zyski z takiej lokaty mogą być czysto wirtualne.
Inwestując zawsze warto śledzić aktualne wskaźniki inflacji. Pamiętaj żeby zakładać lokaty lub rachunki oszczędnościowe, których realne oprocentowanie (już po odjęciu ewentualnego podatku Belki), jest powyżej inflacji. Najbardziej opłacalne produkty tego typu opisałem tutaj.

A jakie zagrożenia wiążą się z inwestowaniem w obligacje skarbowe? O tym w następnym poście.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...