niedziela, 20 czerwca 2010

Na czym nie powinniśmy oszczędzać?

Na blogach finansowych mnóstwo piszę się o oszczędzaniu na różnych rzeczach. Dla wielu osób funkcjonowanie według takich zasad byłoby oznaką nadmiernego skąpstwa i wiązałoby się z nudnym życiem pozbawionym rozrywki i przyjemności. Spróbujmy znaleźć złoty środek, który pozwoliłby nam na odkładanie co miesiąc pewnych oszczędności, a jednocześnie pozwoliłby nam korzystać z rzeczy, które są moim zdaniem najbardziej wartościowe.


Na czym więc nie powinniśmy oszczędzać (lista subiektywna):
 1. Zdrowie - to chyba jest dla wszystkich jasne, trudno sobie wyobrazić radość z posiadania oszczędności i udanych inwestycji w stanie ciężkiej choroby. Jeśli więc coś Ci dolega to udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty (nawet prywatnie), zrób badania. Nie próbuj się leczyć na własną rękę i nie szukaj diagnozy na forum internetowym. Pamiętaj o profilaktyce nawet jeśli wiąże się ona z jakimiś kosztami. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Czy wiesz, że Polacy zajmują czołowe miejsce w ilości spożywanych leków na świecie.
 2. Podróże, bo kształcą. Dzięki nim poszerzamy swoje horyzonty, poznajemy nowe osoby, kultury, języki i doświadczamy rzeczy, które później stają się podstawą naszych najlepszych wspomnień. To nie zawsze muszą być luksusowe wczasy czy ekstremalne wyprawy. Dużo pięknych wspomnień można mieć już z podróży za 400 złotych.
 3. Edukacja zarówno własna jak i dzieci. Jeśli masz ochotę na rozpoczęcie nauki nie żałuj na nią pieniędzy. Staraj się być otwarty na nowości i bądź na bieżąco w dziedzinach, które Cię interesują.
 4. Kultura, bo dzięki niej możemy rozwijać się intelektualnie, doświadczać rzeczy, które wykraczają ponad naszą zwykłą codzienność. Dobry koncert na żywo ulubionego wykonawcy, to przyjemność która na długo zostaje w pamięci.
 5. Działalność charytatywna - spróbuj pomóc innym to też przynosi ogromną satysfakcję. Jeśli nie masz czasu na własną działalność w tym zakresie to przekaż jakieś środki finansowe. Te pieniądze mogą kiedyś do Ciebie wrócić, jeśli sam znajdziesz się w potrzebie. W przyszłym roku odlicz je sobie od dochodu (nawet do 6%).
 6. Bezpieczeństwo - nie oszczędzaj na ubezpieczeniach, stare hasło PZU - przezorny zawsze ubezpieczony do tej pory nic nie straciło na aktualności.
 7. Nie oszczędzaj na jakości. Kupując jakiś produkt nie zwracaj uwagi na markę, ale na jakość. To nie zawsze idzie w parze. Czy wiesz, że większość największych koncernów np. Nike, Walt Disney, Apple, Adidas, Microsoft i Starbucks zajmuje się wyłącznie kreowaniem i sprzedawaniem własnej marki, a cała produkcja zlecana jest firmom zewnętrznym. Chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat przeczytaj książkę No Logo Naomi Klein

Jeśli masz jeszcze jakieś własne pomysły to napisz o nich. Zapraszam serdecznie do dyskusji.

3 komentarze:

 1. Ale żeś wypisał rzeczy :D

  W takim razie NA NICZYM nie warto oszczędzać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że nie napisałem prawie nic o konsumpcji. To na niej tak naprawdę powinno się oszczędzać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie powinno sie oszczedzac na kulturze też i warto zainwestowac w dekoracje do domu, by dobrze sie w nim czuć. proste ;) z reszta sie zgadzam.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...